Őrlemények

Lenmag őrlemény ( aranysárga lenmagból)

E termék elsősorban a paleolit táplálkozás megkönnyítésére jött létre, de más allergéneket kerülő és alacsony szénhidráttartalmú diétába is remekül beilleszthető. A lenmag hideg sajtolás után visszamaradt pelletét megdaráljuk, így más lisztekhez hasonlóan felhasználható. Mivel az alacsony füstölgési ponttal (105 °C) rendelkező lenmagolaj nagy része már nincs jelen az így készült darában, ezért sütésre is biztonsággal használható a normális lenmag őrleménnyel szemben és beltartalmi értéke is közel a duplája!

Átlagos tápérték (100g termékben):

Tökmag őrlemény

E termék elsősorban a paleolit táplálkozás megkönnyítésére jött létre, de más allergéneket kerülő és alacsony szénhidráttartalmú diétába is remekül beilleszthető. A héjmentes tökmag sajtolás után visszamaradt pogácsáját megdaráljuk, így más lisztekhez hasonlóan felhasználható. A normál tökmagőrleménytől a következőkben tér el:

Átlagos tápérték (100g termékben):

Szőlőmag őrlemény

Az igen alacsony cukor és keményítőtartalommal (max. 3 m/m %) rendelkező, vörös szőlőmagból készült őrlemény kitűnő étrend kiegészítő. Közismert tény, hogy jelentős mennyiségben tartalmaz különböző antioxidánsokat és hasznos enzimeket.szőlő3 balogholaj A szőlőmagőrlemény alacsony Omega 6 és magas rosttartalma lehetővé teszi a rostháztartás javítását, valamint a szabadgyökök megkötésére szolgáló antioxidánsok bevitelét.

Fogyasztása: Joghurtokba, kefirbe, reggelizőpehelybe szórva ,gyümölcslével vagy natúr lekvárral elkeverve, illetve alacsony rosttartalmú húsételek köretéhez keverve fogyasztható. Javasolt napi bevitel: 20-50 g

Átlagos tápérték(100g termékben):

Mákőrlemény

E termék elsősorban a paleolit táplálkozás megkönnyítésére jött létre, de más allergéneket kerülő és alacsony szénhidráttartalmú diétába is remekül beilleszthető. A kiváló minőségű, homoktól és szennyeződésektől mentes mákszemek hideg sajtolása után visszamaradt pelletét megőröljük, az így kapott őrlemény más lisztekhez hasonlóan felhasználható. Az átlagos darált máktól a következőkben tér el:

Átlagos tápérték (100g termékben):

Máriatövis mag őrlemény

E termék elsősorban tea készítéséhez ajánlott, de alkoholos kivonata a leghatásosabb, mivel a szilimarin vízben nem oldódik!

Tea – forrázat készítése: A máriatövisből készült tea önmagában túl „zsíros” ízű, ezért ajánlatos édesköménymaggal keverni: 1-2 evőkanál máriatövis őrleményt és 1 evőkanál összetört édesköménytermést 1 liter forró vízzel forrázzuk le, 10 percig lefedve hagyjuk állni, majd szűrjük le. Napi adagja: 3×1 csészényi, étkezés után. Májregeneráló hatást ne várjunk a teától, az epetermelést azonban serkenti és javítja az emésztést.

 

 

Sárgabarackmag őrlemény ( édes )

Ezen termékünk a sárgabarackmag csontos héjában lévő magbelsőből készül. Ebből a magból kipréseljük az olaj egy részét, hideg sajtolásos eljárassal, majd a visszamaradó pelletet őröljük.

Ennek a lisztnek magas a B17 (amigdalin) vitamin tartalma, ami egyes kutatások szerint a rákos sejteket pusztítja. Ezzel kapcsolatosan folyamatosan végzik a tudósok a kísérleteket.

Magas fehérjetartalmú, gazdag egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírokban, vasban, cinkben, káliumban, foszforban és magnéziumban. Igazoltan gluténmentes és alkalmas vegetáriánusok és vegánok számára is.

Íze hasonlít a manduláéhoz. Így kiválóan alkalmzaható különböző ételekben is, mint például sütemények, levesek vagy egyszerűen joghurtba keverve.

A sárgabarackmag őrleményt fogyaszthatjuk önmagában, vagy  hozzáadhatjuk levesekhez, gyümölcsléhez, süteményekhez, müzlihez. Légy kreatív, és tedd bele bármibe, amibe szerinted passzol!

Csipkebogyómag-olajjal keverve kiváló bőrradírozó készíthető belőle, melyet rendszeresen használva bőrünk ragyogóvá válik, ráadásul mélyen tisztítja a bőrt.

Többféle őrlemény összekeverésével természetes multivitamin készítményt fogyaszthatunk. Az őrleményeket ajánlott száraz, hűvös, sötét helyen, jól lezárva tárolni.